Co to jest Pilates?

Pilates to metoda ćwiczeń przywracająca odpowiednią pracę mięśni. Z biegiem lat, w zależności od tego, co robimy, jaką mamy pracę, nasze mięśnie tracą pierwotną budowę- niektóre się przykurczają inne wydłużają, jeszcze inne przestają pracować, a ich pracę przejmują inne partie mięśniowe. Nawet, jeśli od razu nie powstaną dolegliwości bólowe to mogą pojawić się z biegiem lat.  Pilates jest pomocny w odbudowaniu tego, co zostało zmienione.

Pilates został stworzony przez Josepha Pilatesa na początku XX wieku.  Joseph Pilates rehabilitował kombatantów wojennych. Miał niesamowitą samoświadomość ciała, zauważył, że prosta czynność wciągania pępka do kręgosłupa zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa. Dziś, na podstawie badań, wiemy, że wciąganie pępka aktywuje mięśnie wewnętrzne stabilizujące kręgosłup.

Metoda Pilates nigdy nie została opatentowana i uczniowie rozpropagowali ją w świecie. Choć sześć złotych zasad Pilates: gotowość, skupienie, postawa, oddech, użycie pasa siły, równowaga zostało bez zmian to daleki jest dzisiejszy sposób ćwiczeń od klasyki. I jest on siłą rzeczy często różny w różnych miejscach. Radzę wybierać ćwiczenia, gdzie instruktor ma wykształcenie w kierunku Pilates Core – jest to najbezpieczniejsza forma ćwiczeń, także dla osób z grup zwiększonego ryzyka – seniorów, kobiet po porodzie, a także osób z dolegliwościami bólowymi.

Co daje Pilates?

Uzdrawia system mięśniowy. Ciało staje się piękniejsze, smuklejsze, wraca prawidłowa postawa. Zmniejszają się dolegliwości bólowe kręgosłupa, zwłaszcza w jego dolnym odcinku.  Zawsze zwracam też uwagę, że ta forma ćwiczeń oprócz zbawiennego wpływu na ciało ma również znakomity wpływ na umysł – nasze zdolności poznawcze, pamięć, koncentracja poprawiają się bardzo wyraźnie.  Osoby ćwiczące zauważają, że po zajęciach czują się odświeżone zrelaksowane, mają więcej siły, energii do innych zajęć. Jeśli chodzi o schudnięcie to w centymetrach, trudniej w kilogramach. Choć wiem, że jeśli osoby łączą odpowiednią dietę i suplementację z tą formą ćwiczeń to stopniowo, powoli, ale na trwałe pozbywają się zbędnych kilogramów. Osoby starsze, mające problemy z nietrzymaniem moczu i /lub osłabioną perystaltyką jelit także odczują poprawę – jest to sekwencja ćwiczeń mięśni wewnętrznych. Pierwsze efekty z ćwiczeń widoczne są po około miesiącu.

Dla kogo Pilates?

Dla wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów. Ćwiczenia są dobierane odpowiednio do grupy wiekowej, potrzeb i możliwości klienta. Stopień trudności wzrasta wraz z nabywaniem odpowiednich umiejętności.

Przygotowanie do ćwiczeń

Do ćwiczeń potrzebujemy wygodny strój, ćwiczenia w skarpetach lub na boso. Nie należy jeść około dwie godziny przed ćwiczeniami. Nie można też zażywać środków przeciwbólowych. Nie ćwiczymy w bólu – po prostu rezygnujemy na chwilę z ćwiczeń. Na zajęcia warto wziąć mały ręczniczek pod głowę.

Pilates to na pozór proste ćwiczenia, wykonane odpowiednio technicznie, ułożone w odpowiedniej kolejności dają niesamowite efekty. Za oceanem Pilates już od dawna spełnia niebagatelną funkcję w profilaktyce zdrowotnej. Według danych z 2013 r. w samych Stanach Zjednoczonych udział w rynku Pilates wynosił 15mln ludzi. Ćwiczmy i my, aby zachować piękne i zdrowe ciało na długie lata.